Blog > Komentarze do wpisu
Japan Rail Pass

Japan Rail Pass to specjalny bilet kolejowy dostępny wyłącznie dla turystów zwiedzających Japonię. Upoważnia on do poruszania się pociągami japońskich kolei JR.

Biletu nie można zakupić w Japonii. Należy wykupić wcześniej specjalny voucher w autoryzowanym biurze podróży poza Japonią. Voucher ten wymienia się na bilet na miejscu w biurze JRP.

Aby dokonać wymiany należy wjechać do Japonii jako "Temporary visitor". Tylko osoby posiadające paszport z taką pieczątką mogą używać JRP.

Bilet występuje w dwóch odmianach: normalnej oraz zielonej na miejsca wyższej klasy. JRP można wykupić na okres jednego, dwóch lub trzech tygodni. Koszt 3-tygodniowego normalnego biletu to dla osoby dorosłej 57,700 jenów, czyli około 2 tys. złotych. O połowę tańszy jest bilet dla dziecka (od 6 do 11 lat). To wydaje się dużo, ale koszt szybko się zwraca. Przejazd ekspresem z położonych tuż obok siebie Kioto i Osaki, bez JRP, może kosztować nawet kilkaset złotych.

Voucher można wymienić na bilet w jednym z biur wymiany Japan Rail Pass. W rejonie Tokio znajdują się one między innymi na głównej stacji kolejowej, stacjach Ueno, Shibuya i Shinagawa oraz pierwszym i drugim terminalu lotniska Narita. Niezbędne jest oczywiście okazanie paszportu z pieczątką "temporary visitor".

Niestety nie ma możliwości zakupu vouchera na terenie Polski. Najbliższe biura znajdują się w Niemczech i Czechach. Istnieje jednak możliwość zakupu przez Internet, z której skorzystaliśmy. Vouchery zakupiliśmy w biurze Japan Travel Centre (link). Do Polski doszły po pięciu dniach.

Więcej informacji na stronie internetowej Japan Rail Pass.

poniedziałek, 05 lipca 2010, jah78

Polecane wpisy

stat4u